Czy musimy się obawiać wizyty w klinice stomatologicznej?

Dentysta w naszym społeczeństwie nie kojarzy się zbyt dobrze. Zwykle bowiem pierwsze, co staje nam przed oczami, to wizerunek sadystycznego człowieka w białym kitlu, który zbliża się do nas z szyderczym uśmiechem i parą narzędzi dentystycznych w ręku. Nie da się ukryć, że jest to niestety efekt tego, w jaki sposób jesteśmy uczulani przez rodziców od małego dziecka. Zawsze, gdy pociecha nie chce myć regularnie zębów, jest bowiem straszona dentystą. Tymczasem stomatologa wcale nie trzeba się bać i za chwilę powiemy dlaczego.

Zacznijmy od rzeczy najbardziej oczywistej, czyli strachu przed bólem. Nie da się ukryć, że tym właśnie jesteśmy straszeni od małego dziecka. Że zasiądziemy na fotelu dentystycznym i będzie nas bardzo bolało, bo taka jest charakterystyka zabiegów stomatologicznych.

Tymczasem w obecnej rzeczywistości jest to całkowity nonsens. Nawet w przypadku bardzo poważnych interwencji, jak wyrywanie zęba, który podszedł już mocno ropą, nie musimy poczuć grama bólu. Wszystko dzięki specjalnym technikom oraz środkom znieczulającym, które stosuje i posiada każda szanująca się klinika stomatologiczna. Warszawa-Wola jest jednym z miejsc, gdzie bez problemu takie centrum stomatologiczne znajdziemy. Nie musimy się więc niczego obawiać, wystarczy poszukać w sieci, gdzie w naszej okolicy znajduje się dobry i bezbolesny dentysta, a na pewno znajdziemy mnóstwo opinii potwierdzających, że tacy istnieją i mają się dobrze. W końcu skoro mamy dziś XXI wiek i dostęp do mnóstwa nowoczesnych medykamentów, w tym środków znieczulających, to nie ma sensu zadawać pacjentom niepotrzebnego bólu.

Jeżeli zabieg jest naprawdę poważny i jest ryzyko, że środek znieczulający nie zadziała wystarczająco dobrze, lub też gdy pacjent naprawdę mocno się boi, to można zastosować jeszcze inną technikę. Tą techniką jest sedacja, a więc podanie pacjentowi specjalnego rodzaju preparatu, który spowalnia działanie ośrodkowego układu nerwowego. Działanie jest takie, jakbyśmy wzięli bardzo dużo środka na uspokojenie. Wtedy, nawet w przypadku gdy bardzo się boimy, przestaniemy odczuwać tak wielki strach. Wyluzujemy się i nawet nie obejrzymy, zanim zabieg się zakończy. Sedację stosuje dzisiaj praktycznie każda większa klinika stomatologiczna. Warszawa-Wola właśnie takie kliniki posiada, wobec tego wystarczy tylko wyszukać, która z nich umożliwia pacjentom skorzystanie z sedacji. Możemy niemal zagwarantować, że jeżeli raz będziemy uczestniczyć w zabiegu z jej zastosowaniem, to już do końca życia przestaniemy się obawiać dentysty.

Oczywiście mówimy tutaj o klinikach prywatnych, ponieważ u państwowego dentysty stosowanie sedacji nie jest właściwie praktykowane, a nawet środki znieczulające są podawane pacjentom ze sporymi oporami. Niestety, ale tak w naszym kraju wygląda leczenie państwowe. Na szczęście mamy różne kliniki prywatne, jak choćby te na warszawskiej Woli, które z pewnością sprawią, że wizyty dentystyczne przestaną oznaczać dla nas jedynie ból i cierpnie. Tak więc nie, absolutnie nie trzeba bać się, ani obawiać wizyt u stomatologa w dzisiejszych czasach.

carter.pl