Co to jest technologia IO-Link?

 

Czym cechuje się (wprowadzona na rynek w 2009 roku) technologia IO-Link? Dlaczego jest ona coraz popularniejsza?

IO-Link to otwarty, międzynarodowy standard komunikacji cyfrowej (IEC 61131-9). Umożliwia on komunikowanie się urządzeń sterujących z rozmaitymi sensorami i urządzeniami wykonawczymi. IO-Link to technologia komunikacji typu punkt-punkt, bo każde urządzenie wykonawcze jest podłączane do innego portu. Otwarty standard komunikacji zapewnia, że technologia IO-Link jest ogólnodostępna, dlatego wszyscy producenci mogą z niej korzystać. Na skutek tego wykorzystanie technologii IO-Link (w systemach automatyki) umożliwia skomunikowanie, w ramach jednej sieci, urządzeń pochodzących od rozmaitych producentów. Na stronie internetowej https://racontrols.pl/bazawiedzy/czym-jest-technologia-io-link/ jest zaś wszystko bardzo dokładnie opisane.

Technologia IO-Link jest stosowana zarówno w systemach automatyki przemysłowej Rockwell Automation, jak również w rozwiązaniach firmy SMC, które są dostępne w ofercie katowickiej firmy RAControls.

Jaka jest kluczowa korzyść wynikająca z wykorzystania technologii IO-Link? To uproszczenie instalacji przy jednoczesnym zachowaniu szerokiego wachlarza możliwości (pod kątem diagnostyki i parametryzacji). Technologia IO-Link daje szansę na to, aby wyeliminować wiele żył sygnałowych. To przyczynia się również do mniejszej awaryjności, czy niższego ryzyka wystąpienia przerwy w obwodzie układu. Ma to też znaczenie pod kątem szybszego i łatwiejszego zlokalizowania ewentualnej usterki.

Dlaczego stosować IO-Link? Ważne zalety to m.in. większa wydajność produkcji (lepsza przejrzystość instalacji i prostsza komunikacja pozytywnie oddziałują na zdolności produkcyjne), większa elastyczność (łatwiejsza instalacja, konfiguracja i obsługa aplikacji to szansa na to, aby zaoszczędzić czas specjalistów), niższe koszty utrzymania i serwisowania: możesz liczyć np. na mniej przestoi i awarii (na skutek wsparcia prewencyjnego utrzymania ruchu).

Co wchodzi w skład systemu IO-Link? Składa się on z kilku elementów. Są to: IO-Link Master (bramka umożliwiająca komunikację pomiędzy urządzeniami sterującymi oraz urządzeniami wykonawczymi), IO-Link Device (to rozmaite urządzenia wykonawcze i sensory, które podłącza się bezpośrednio do urządzenia Master), przewód (standardowy, pięciożyłowy lub trzyżyłowy element mający za zadanie łączyć powyższe elementy). Spore znaczenie ma także oprogramowanie. Jest to zaś odpowiednie narzędzie do konfigurowania i parametryzacji systemu.

O czym jeszcze warto wspomnieć? Chodzi o rodzaje portów. W opisywanej dzisiaj technologii stosuje się dwa rodzaje portów: port typu A (dla urządzeń, których pobór prądu jest niższy niż 200 mA) i port typu B (tutaj chodzi o dodatkowe zasilanie dla urządzeń wymagających większej mocy, zapewnia on dodatkowe zasilanie).

Kolejnym istotnym aspektem jest wymiana danych. IO-Link wykorzystuje się do transmisji czterech typów danych. Chodzi o dane procesowe, dane urządzenia, status wartości oraz o zdarzenia.

Urządzenie IO-Link Master jest w stanie obsługiwać trzy prędkości wymiany danych: 4,8 Kb/s, 38,4 Kb/s oraz 230 Kb/s. Warto jednak zauważyć, że urządzenie wykonawcze może obsłużyć tylko jedną z wybranych prędkości.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Warto skontaktować się z doradcami RAControls!